Redovito održavanje oralne higijene, konzumiranje zdravih namirnica i redoviti stomatološki pregledi preporuka su i za trudnice. U trudnoći posebno su važni medicinski savjeti za održavanje zdravlja svojih i djetetovih zubi, poslušajte savjete stomatologa i vodite brigu o higijenskim i prehrambenim navikama.
TREBA LI PREKINUTI TERAPIJU U TRUDNOĆI
Ukoliko ste počeli s ortodontskom terapijom prije nego ste saznali za trudnoću, nema potrebe za prekid terapije ili skidanje ortodontskog aparatića. Naime, kod ortodontske terapije se ne koriste medikamenti i zato je potpuno sigurna za zdravlje bebe i majke.
POMIČNOST ZUBA U TRUDNOĆI
Za vrijeme ortodontske terapije povećana je pomičnost zubi, može biti dodatno pojačana kod trudnica. Zubi se nakon poroda i završetka ortodontske terapije ponovno učvršćuju.
Za postizanje optimalnih rezultata ortodontskom terapijom, kod nekih pacijenata potrebno vađenje zubi. Ovaj zahvat nije osobito problematičan, no kod trudnica se rendgensko snimanje, koje je potrebno, ne preporuča zbog mogućeg štetnog utjecaja na bebu. Ortodont će u takvoj situaciji odgoditi vađenje zuba sve do drugog tromjesečja, kada će proći period jutarnjih mučnina. Radi sigurnosti djeteta i buduće majke, referentna će biti rendgenska snimka koja napravljena prije trudnoće.
REDOVITI STOMATOLOŠKI PREGLEDI I ORALNA HIGIJENA
Redoviti stomatološki pregledi, posebno u trudnoći, vrlo su važni , bez obzira radi li se o problemima sa zubima ili desnima. Stomatolog može savjetovati o oralnom zdravlju, prehrani, zaštiti zubi od karijesa i zaštiti zubnog mesa. Pregledom i uvidom u stanje zubi i desni, stomatolog može na vrijeme spriječiti probleme u usnoj šupljini. Kako bi što je moguće više izbjegli probleme s zubima i desnima, potrebno je redovno i pravilno održavanje oralne higijene.
Za obavljanje bilo kakvog zahvata, stomatolog mora biti upoznat postoje li komplikacije u trudnoći. Po potrebi će se konzultirati s ginekologom koji vodi trudnoću kako bio mogao sigurno krenuti u stomatološku intervenciju, bez rizika za majku ili dijete. Prilikom stomatoloških zahvata bol treba svesti na najmanju moguću mjeru. Tako će se izbjeći štetno djelovanje boli na vegetativni živčani sustav.
Osim rendgenskih snimanja (posebno u prvih 12 tjedana trudnoće), izbjegavaju se duge i bolne intervencije koje nisu hitne, a sve kako bi se izbjeglo izlaganje stresu.
Liječenje karijesa ili kanala, kao i vađenje zuba (ukoliko je neodgodivo) može se obaviti uz konzultaciju s ginekologom.
Prva tri mjeseca neke trudnice muči jutarnjih mučnina.
Ako bi ortodontski aparatić u prva tri mjeseca trudnoće bio uzrokom dodatne iritacije i izazivao mučninu, može se privremeno ukloniti. Kada period s mučninama prođe, može nastaviti s ortodontskom terapijom.